تبلیغات
پایگاه اطلاع رسانی، تفریحی، سرگرمی، علمی و پزشکی، عکس و تصاویر و ... میهن پدیا - راهکارهایی برای بهبود و درمان میگرن

امروز:راهکارهایی برای بهبود و درمان میگرن

» نوع مطلب : بیماریها و درمان ،

واژه میگرن از لفظ یونانی Hemicrania به معنی «نیمی از سر» گرفته شده است. این بیماری با سردردهای مداوم ، تپش دار و سخت مشخص می شود و گاهی با تهوع و استفراغ همراه است.

 به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز به نقل از iscanews  ، بیش ترین سن شیوع بیماری در دوران بلوغ و اوایل بزرگسالی است.این بیماری معمولا با سردرد شدید در یک طرف سر ( گاهی هر دو سوی سر ) شروع و با علایم دیگری مثل تهوع ، استفراغ، کاهش اشتها و مشکلات بینایی همراه است.

جنسیت در این بیماری مطرح نیست و هر دو جنس را در بر می گیرد اما در زنان ( خصوصا در زمان قاعدگی شدت حملات بیشتر است.) شایع تر است .

فعالیت های جسمانی ، نور مستقیم و درخشان ، صدای بلند و برخی خوراکی ها می توانند از عوامل تشدید کننده سردرد باشند.

درهنگام حملات میگرنی ، بیمار قادر به تحمل نور نیست ( فوتوفوبی) و نیازمند به استراحت در محلی تاریک است.

همچنین ممکن است قادر به تحمل صدا( فونوفوبی) و گاهی اوقات تحمل بو (Osmophobia) نیز نباشد.ناراحتی گوارشی در بعضی از بیماران با عاملیت هلیکو باکتر پیلوری وجود دارد.

● دسته بندی میگرن

میگرن به دو دسته کلاسیک و غیر کلاسیک تقسیم می شود. میگرن کلاسیک عموما یک سردرد یکطرفه و ضربان دار است که بیماران قبل از شروع سردرد دچار تغییرات بینایی می شوند که اصطلاحا به آن اورا (Aura) می گویند. این بیماران همچنین دچار حالتهایی مانند تهوع ، استفراغ و گریز از نور می شوند.

میگرن غیر کلاسیک شیوع بیشتری دارد و سردرد معمولا دو طرفه و ضربان دار است.درد بیش تر پیرامون حدقه چشم احساس می شود و گاهی با اسپاسم عضلات گردن همراه است.

ممکن است تهوع و استفراغ نیز وجود داشته باشد.دفعات و شدت حملات در افراد مختلف به دلایل گوناگون متغیر است و نمی توان تعریف خاصی برای آن قائل شد.

● عامل بیماری میگرن

تغییرات رگ های خونی (تنگ شدن ، سپس گشادشدن ) و اعصاب اطراف مغز باعث ایجاد درد میگرن می شود و سروتوئین که یک ماده شیمیایی در مغز است احتمالاً نقش اصلی را در این بیماری دارد.

تغییرات الگوی زندگی مانند بی خوابی ، فعالیت زیاد ، خستگی مفرط ، تغییرات هورمونی در سیکل قائدگی و مصرف قرصهای ضد بارداری را از عوامل مهم در ایجاد میگرن می باشد. سر و صدای زیاد ، نور مستقیم و درخشان و برخی مواد خوراکی نیز از این جمله اند.

● راه تشخیص میگرن

هیچگونه آزمایش و تست خاصی جهت تشخیص میگرن وجود ندارد و فقط بر اساس شرح حال بیمار و معاینه می توان احتمال بیماری میگرن را در فرد بیمار تشخیص داد. انجام آزمایشات ، CT Scan ، MRI و نوار مغز فقط در راستای رد بیماری های دیگر می باشد.

● عوامل تشدید کننده حملات

▪ سابقه خانوادگی میگرن

▪ نور مستقیم آفتاب و هر گونه نور درخشان

▪ برخی مواد خوراکی

▪ برخی از داروها از جمله داروهای پیشگیری از بارداری

▪ استرس

▪ بی خوابی و گاهاً پر خوابی

▪ مصرف دخانیات

▪ نوشیدن الکل

● پیشگیری

▪ کاهش میزان استرس

▪ پرهیز از داروهای محرک

▪ از همه مهمتر پرهیز کامل از نور مستقیم و اجرای یک برنامه غذایی مناسب

● درمان

درمان خاص و اثبات شده ای در این خصوص وجود ندارد و تمام پیشنهادات درمانی که تاکنون مورد تجویز قرار گرفته است خاصیت درمانی به معنی رفع عامل و بهبودی کامل نداشته است.

در زیر خلاصه تجربیات خود را که باعث بهبودی بسیاری از بیمارانم بوده است توضیح می دهم.

▪ دوری کامل و مطلق از نور شدید و استفاده از عینک آفتابی استاندارد در خارج از محیط خانه (در هنگام بروز سردرد استراحت در یک اتاق تاریک و آرام تا رفع علائم)

▪ رژیم غذایی مناسب

▪ استفاده از داروهای ارگوتامین سی جهت انقباض مویرگ های مغز، ایبو بروفن به عنوان داروی کمکی در کاهش درد و از همه مهمتر استفاده از دارویی گیاهی با نام علمی Hypericum perforatum

● از Hypericum perforatum چه می دانید ؟

گیاهی علفی و خودرو است که در گلبرگهای آن نقاط ریز یا خطوط تیره ای وجود دارد که دارای غده های ترشحی محتوی شیره ای به رنگ قرمز مایل به قهوه ای می باشد.

زمان گل دادن آن در اواخر اردیبهشت تا اواخر مهر ماه و جمع آوری سرشاخه های گل دار آن از خرداد تا تیرماه می باشد.

قسمت مورد استفاده این گیاه، سرشاخه گلدار گیاه تازه یا گیاه خشک شده و نیز گلهای تازه گیاه است. این گیاه را با نام های علف چای – گل راعی – هوفاریقون نیز می شناسند.

نکته مهم: استفاده از داروهای فوق باید حتماً با تجویز پزشک و زیر نظر وی پس از قطعیت تشخیص بیماری صورت گیرد.

● هشدار

افرادی که دچار میگرن نوع کلاسیک همراه با اختلالات بینایی (aura) هستید به دلیل افزایش ریسک خطر سکته مغزی هرگز نباید از قرصهای ضد بارداری بدون تجویز پزشک استفاده کنند.

اخیرا رابطه میان درد های میگرنی و بروز سکته های ناشی از لخته شدن خون در عروق توسط یک محقق ایرانی در مرکز پزشکی «جان هاپکینز» تایید شده است.

● عوامل محرک در ایجاد و تشدید حمله میگرن

•خوراکی ها و نوشیدنی هایی که داری تیرامین هستند مثل پنیر ،گوشت مانده و چرب ، نوشیدنی های تخمیر شده ، مخمرها، میوه ها و سبزی های کال و فاسد

▪ غذاهای کنسرو شده، سوسیس، کالباس و دیگر گوشت های فرآروی شده

▪ کاکائو، شکلات

▪ خوراکی های چرب و مواد غذایی ای که با روغن زیاد سرخ شده باشند

▪ استرس

▪ هورمون ها

▪ اختلال خواب

▪ مصرف دخانیات

▪ نوشیدن الکل

▪ نور شدید

● نکته

موارد فوق شامل تمام بیماران مبتلا میگرن نیست و اثر آن در افراد مختلف متفاوت است اما پرهیز از نور مستقیم و در خشان، پنیر به هر شکل وبا هر مقدار چربی الزامی است.


دکترامیرمجلسی


نوشته شده در : 1389/10/19  توسط : پایگاه میهن پدیا.    نظرات() .

برچسب ها: راهکارهایی برای میگرن ، بهبود میگرن ، عوامل تشدید میگرن ، اختلال خواب و استرس ،